Nagroda św. Kamila

Nagroda św. Kamila

Daj Boże, abym mógł umierać z rekami zniszczonymi przez miłosierdzie.

Św. Kamil de Lellis

Św. Kamil de Lellis (1550 - 1614) włoski duchowny, założyciel Zakonu Posługujących Chorym - Ojcowie Kamillianie. Kościół katolicki uznając heroizm chrześcijańskich cnót Św. Kamila, ukazał go jako wzór miłości i miłosierdzia dla wszystkich wierzących. W 1742 roku papież Benedykt XIV dokonał beatyfikacji Kamila. 22 czerwca 1886 roku papież Leon XIII ogłosił Św. Kamila partonem wszystkich chorych i szpitali, a 28 sierpnia 1930 roku papież Pius XI - partonem i opiekunem personelu medycznego. Nagroda Św. Kamila przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego, przypadającego na dzień 11 lutego, co roku w innej dziedzinie medycyny.

Nagrody przyznaje Kapituła Nagrody Św. Kamila w składzie:

Jego Ekscelencja Ks. Abp Władysław Ziółek - Metropolita Archidiecezji Łódzkiej

o. Arkadiusz Nowak - Prowincjał Zakonu Posługujących Chorym - Ojcowie Kamillianie

Magdalena Bojarska - Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Jadwiga Kamińska - prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia

Elżbieta Radziszewska - Minister, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

Eleni Tzoka - artystka, przedstawicielka świata kultury

prof. dr hab. med. Marek Jarema - Konsultant Krajowy w dziedzinie Psychiatrii

ks. Prof. Mirosław Kalinowski - dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Tomasz Królak - wiceprezes katolickiej Agencji Informacyjnej

W roku 2011 Nagroda Św. Kamila została przyznana za szczególne osiągnięcia w różnych obszarach działalności medycznej oraz upowszechnianie edukacji zdrowotnej. Nagroda Św. Kamila jest wręczana podczas uroczystej Gali, która odbywa się w przed dzień Światowego Dnia Chorego - 10 lutego. Galę swoją obecnością uświetniają przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych. Gościem Honorowym Gali 2011 roku był Abp Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z pierwsza Damą, Minister Zdrowia Ewa Kopacz. Gala wręczenia nagród odbyła się w pięknych wnętrzach Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie, a poprowadzili ja Krystyna Czubówna i Tomasz Ziemiec.

W szacownym gronie nagrodzonych znalazła się nasza koleżanka - pielęgniarka Grażyna Bąkowska, wyróżniona za codzienny trud, ofiarność i godna miłosierdzia postawę pielęgniarki wobec cierpiących dzieci i ich rodzin. Pani Grażyna świadczy usługi pielęgniarskie dzieciom wentylowanym mechanicznie w domu. Bardzo serdecznie gratulujemy.

Jolanta Madej

autorka zdjęć - Jolanta Madej